---------Rok 1978 był dobry dla polskiej żeglugi promowej. Nim w lipcu weszła do służby POMERANIA, pierwszy prom pasażersko - samochodowy zbudowany w Polsce, polską banderę podniesiono w maju na ROGALINIE (sygnał wywoławczy SQJG), zakupionym w poprzednim miesiącu. Tak o tym wydarzeniu pisał miesięcznik MORZE w czerwcu 1978:
---------"W niedzielę 14 maja, w gdańskiej bazie promowej, nasz najmłodszy armator — Polska Żegluga Bałtycka z Kołobrzegu — podniósł polska banderę na promie samochodowo-pasażerskim AALLOTAR, który zmienił jednocześnie nazwę na ROGALIN. Statek ten, należący uprzednio do fińskiej Silja Line, od dłuższego już czasu znajdował się w czarterze PŻB, obsługując linię Gdańsk - Helsinki. Zakupiony na dogodnych warunkach, zwiększył do pięciu ilość promów samochodowo-pasażerskich pod polską banderą. Obecnie jest on większym i najnowocześniejszym statkiem tego typu w naszej flocie. Zbudowany w 1972 r. we francuskiej stoczni Dubigeon-Normandie w Nantes, liczy 7801 BRT i 3766 NRT pojemności. Jego nośność wynosi 1230 ton, długość 126.9 m, szerokość - 19,5 m, zanurzenie -5,2 m. Dwa 16-cylindrowe silniki średnioobrotowe Pielstick, o łącznej mocy 16 000 KM, nadają mu prędkość 21 węzłów. ROGALIN może zabrać 938 pasażerów, w tym 438 w kabinach, oraz 146—150 aut osobowych, lub 20 pociągów drogowych po 18 m długości. Pasażerom służą m.in.: restauracja na 208 miejsc, cafeteria (172 miejsca), kawiarnia (160 miejsc), klub nocny z dyskoteką (115 miejsc), piwiarnia, czytelnia, pokój zabaw dla dzieci , trzy sklepy, cztery bary (jeden przy saunie - na 36 miejsc, uwaga moja, pm), zakład fryzjerski. dwie sauny oraz basen kąpielowy. Załoga liczy w sezonie letnim 132 osoby, poza sezonem — 102 osoby. Statek jest wyposażony w stabilizatory przechyłów, najnowsze urządzenia nawigacyjne, pełną klimatyzację oraz — co jest ważne na Bałtyku — wzmocnienia przeciwlodowe. Obecnie ROGALIN obsługuje linie Gdańsk — Nynäshamn (aglomeracja Sztokholmu) — Helsinki."
---------W uzupełnieniu cytowanej notatki dodam, że podana prędkość 21 węzłów była prędkością maksymalną - ekonomiczna prędkość wynosiła 17 węzłów. Prom wyposażony był w ster strumieniowy na dziobie, furtę i rampę na dziobie oraz rampę na rufie.
---------W sezonie 1978/79 Polska Żegluga Bałtycka eksploatowała także bliźniaka ROGALINA, prom SVENA REGINA. Przez pewien czas rozważano nawet możliwość zakupienia tej jednostki, lecz ostatecznie do transakcji nie doszło.
|