Rok 1933 - JÓZEF STALIN NA OKRĘCIE PODWODNYM
|
|
|
Za twórcę potęgi radzieckich sił podwodnych uważać niewątpliwie należy Józefa Stalina. Jak wspominał po latach admirał Nikołaj G. Kuzniecow, Stalin nie tylko kreślił dalekosiężne plany rozwoju marynarki wojennej i wyznaczał zadania na kolejne "pięciolatki", lecz osobiście ingerował w takie szczegóły konstrukcyjne jak wyporność projektowanych jednostek czy kaliber i liczba dział. A plany początkowo były dość skromne, rzec można dopasowane do surowej, porewolucyjnej rzeczywistości. W ramach pierwszego Pięcioletniego Planu Ekonomicznego (1928-1933) powstać miało 18 dużych i 5 małych okrętów podwodnych (dla porównania: plany polskiego Departamentu dla Spraw Morskich z roku 1920 przewidywały dostarczenie polskiej flocie w ciągu 10 lat ... 45 okrętów podwodnych).
Nim jednak doszło do realizacji zadań wspomnianego planu, w marcu roku 1926 odbyła się w Belinie tajna konferencja niemiecko-rosyjska, poświęcona nawiązaniu współpracy w budowie okrętów podwodnych i silników okrętowych, oraz kształceniu kadry dowódczej dla sił podwodnych. W ramach podjętych zobowiązań, strona niemiecka przekazała radzieckiej 24 lipca 1926 plany konstrukcyjne U-Bootów (serie U-105, UB-48, U-122 i U-139) z czasu I wojny światowej. Ponadto, w grudniu tego samego roku, specjaliści niemieccy i radzieccy spotkali się w sprawie utworzenia wspólnego ośrodka szkolno-treningowego dla podwodników nad Morzem Czarnym.
Rok 1933 zapisał się w historii radzieckich sił podwodnych paroma istotnymi wydarzeniami, a jednym z nich, chociaż nie najważniejszym, była wizyta Stalina na okręcie podwodnym.
|
Józef Stalin (pierwszy z lewej) i Kliment Woroszyłow (pierwszy z prawej), szef resortu obrony, opuszczają pokład radzieckiego okrętu podwodnego - rok 1933. Stara radziecka pocztówka.
|
|
Wydarzenie to upamiętnione zostało propagandową pocztówką, pokazującą przywódcę ZSRR opuszczającego pokład niezidentyfikowanego okrętu podwodnego, stojącego prawdopodobnie w jednym z portów czarnomorskich. Towarzyszył mu Klimient J. Woroszyłow, ludowy komisarza (minister) spraw wojskowych i morskich ZSRR. Wydanie tej pocztówki symbolizować miało zapewne początek wielkiej rozbudowy sił podwodnych, nadzorowanej osobiście przez Stalina. Właśnie wtedy, w 1933 roku, wszedł w życie drugi plan pięcioletni, który przewidywał wybudowanie dla radzieckiej marynarki do 1937 roku aż 369 okrętów podwodnych! W tym samym 1933 roku do służby wprowadzono pierwsze jednostki typu 'L' (Leniniec) i SZCZ (Szczuka) . W efekcie tych działań, ZSRR na poczatku II wojny światowej, ze swoimi 218 okrętami podwodnymi, dysponował jedną z najpotężniejszych flot podwodnych na świecie.
Po wojnie, Stalin nie krył swojego oczarowania skutecznością działań U-Bootów, które nieomal rzuciły na kolana Imperium Brytyjskie. Zamierzał powiększyć radzieckie siły podwodne aż do 1200 jednostek! Szybko zareagował też na podjęcie przez USA budowy piewszego w historii atomowego okrętu podwodnego. 12 września 1952 podpisał rozkaz "O zaprojektowaniu i budowie obiektu 627". Tym tajemniczym obiektem 627 był pierwszy radziecki okręt podwodny o napędzie nuklearnym, znany później pod oznaczeniem K-3 i nazwą LENINSKIJ KOMSOMOŁ ... Jak wspominał Lew Żilcow, dowódca tej jednostki, "stwierdziwszy, że marynarze nie potrafią dochować tajemnicy, Stalin zdecydował powierzyć dowodzenie pierwszym atomowym okrętem podwodnym nie Marynarce Wojennej, lecz Ministerstwu Budowy Maszyn Średnich, które stanowiło główny czynnik radzieckiego przemysłu zbrojeniowego".
|
_____________________________________________________________________ - FACTA NAUTICA - dr Piotr Mierzejewski, hr. Calmont
|
|
|
|
|